Galerie

Photokina 2006

Po dvou letech jsme opětně navštívili veletrh Photokina 2006, konaný tradičně na výstavišti v Kolíně nad Rýnem. Jde o veletrh zaměřený na tvorbu, zpracování a archivaci obrazu, takže astronomická optika zde je za popelku a je umístěna v pavilonu 7, řekněme ostatní. Z nám známých firem se účastnili tradiční značky - Bosma, Bushnell, Celestron Int., Meade Inst., Sky-Watcher, Vixen, poprvé vystavoval William-Optics. Příjemným zpestřením byl stánek českého výrobce firmy Meopta, čímžto touto cestou děkujeme do Přerova za pohostinnost a přistavenou židli. Oproti roku 2004 chybělo významnější zastoupení ruských optických firem, naopak přibylo dálněvýchodních firem, vystavujících klony nám již známých výrobků. Na rozdíl od poslední výstavy nás nezaujala žádná převratná novinka, snad až na 20" katadioptrický systém firmy Meade.

Smutnou skutečností většiny veletrhů se stává představení novinek. V rámci marketingu je nenávratně pryč doba, kdy se na výstavy jezdily představovat novinky a naopak návštěvníci se na novinky těšili. Dnes reklama a boj o pozice na trhu velí představit novinku ještě v plenkách, namlsat zákazníky a získat odezvu a samotný výrobek následuje až po drahných měsících. A tak na výstavě vidíte to, co se v časopisech objevuje třeba i rok předtím.

Na výstavě proběhla mnohá jednání a představení novinek. Celestron představil v reálu kompletní řadu NexStar SE i nový 70mm refraktor se zabudovaným 3MPix fotoaparátem VistaPix 70. Konečně jsme viděli a potěžkali přenosné real-planetarium SkyScout. Oboustanně bylo potvrzeno dobré postavení značky na českém trhu i zájem českých astronomů amatérů zejména o špičkové Schmidt-Cassegrainy, s jejichž hromadnou výrobou začala jako první právě firma Celestron v 60.letech minulého století.

Sky-Watcher, další ze značek, které na českém trhu zastupujeme, na tom byl s novinkami ještě lépe. Čínští majitelé společnosti nám osobně představili novinky - tedy skutečné novinky, zatím nikde neprezentované. Nové ovladače SkyScan pro montáže EQ-6 a HEQ-5 a nově i EQ-5 a EQ-3-2 s verzí software 3 by měly být upgradovatelné z internetu, montáže EQ-3-2 (SW RL 150/750 a RF 102/1000) a montáže EQ-5 budou k dodání ve verzi SkyScan go-to, tedy s motory, ovladačem s interní databází a pro astrofotografy nepostradatelným autoguider portem. Smutnou zprávou je, že upgrade kity se zatím nechystají. SYNTA Technologies dala najevo společný původ některých výrobků s Celestronem a tak polovidlicové montáže známé z GT-60 a GT-80 dostaly nové ovladače, modré tubusy a budou představeny pod jménem Sky-Watcher podobně jako Acuter 70 se zabudovanou kamerou. Novinkou je masivní pilíř, který může nahradit stávající stativy pod montážemi HEQ-5 a EQ-6. Maksutov-Cassegrainy 150 a 180 dostaly nový design antireflexních vrstev, údajně zvyšujících propustnost pro pozorování deep-sky objektů. Do rodiny ED dalekohledů přibudou dva přírůstky - 65 ED APO, f=400mm a 80 ED APO, f=500mm s dvojrychlostním zaostřováním typu Crayford a plně otočným výtahem. V dohledné době budou představeny i binokuláry a to jak v běžných rozměrech tak např. 10.5x70 v odolném military standardu.

Vixen nepřinesl prakticky žádnou novinku s vyjímkou řady okulárů NLV, která v budoucnu nahradí velmi oblíbenou řadu kvalitních okulárů LV. Změna je zejména ve vnějším designu a výškově stavitelné očnici. Na stánku jednoznačně dominoval Vixen VMC 330 na róbustní montáži GAIAX s tradičním a prověřeným naváděcím systémem SkySenzor 2000.

Velmi zvědaví jsme byli na expozici taiwansko-americké firmy William-Optics. Jejich novinky se někdy opravdu samy předbíhají. Magnetem byl nový dalekohled řady Fluorostar o průměru 132mm a f/7. Ten byl sice už avizován krátce před výstavou, ale původně pouze jako ED. Zajímavý byl také nový ZenithStar ED Triplet 110mm, f/6 s novým dvojrychlostním 3,5" crayfordovým výtahem. WO věrný poměrně malým průměrům s heslu "vezmi a jdi" představil i ED-90/621mm f/6.9 - tedy další verzi malého cestovního dalekohledu. Během chvíle pobytu na stánku jsme si vyslechli i chválu některých německých uživatelů na okuláry řady UWAN.

Jan Zahajský, 1.10.2006

...hvězdám blíž

Naši partneři:

Česká astronomická společnost
Přístrojová sekce ČAS
Astrofórum Galerie fotografií