Galerie

Photokina 2004

Ačkoliv jde o veletrh zaměřený zejména na foto, video a zpracování obrazu, spolu s tím se sveze i několik dalších oborů, mezi jinými i astronomické dalekohledy. Výstava se koná pravidelně každé dva roky v Kolíně nad Rýnem. Dvouletá perioda je příliš dlouhá, než aby firmy čekaly s novinkami na představení na výstavě, proto jde spíš o výstavu shrnující.

Celestron poprvé v Evropě představil plně funkční prototyp modelu C-20. Jde o zrcadlový korigovaný systém Dull-Kirgham f/6.6 s průměrem primárního zrcadla 51cm, určený především pro hvězdárny. První kusy by měly být dodány na trh v květnu 2005, dodací doba se očekává kolem 3 měsíců od objednání. Další novinkou je Celestron NexImage Solar System, pro astronomické účely upravená CCD kamera s rozlišením 640x480 bodů (VGA), velikostí HAD čipu 1“ a citlivostí méně než 1 lux včetně stackovacího software. Jak název napovídá, je určena pro získávání a zpracování sekvencí obrazů objektů sluneční soustavy skládáním. Na výstavě pochopitelně nechyběly i nedávno na trh uvedené novinky - Dobsony řady Star Hopper a řada ED pozorovacích dalekohledů Ultima a 80 ED.

Očekávaná montáž Sky-Watcher EQ-6 SkyScan sice vystavená nebyla, ale již známe některé další detaily. Databáze bude obsahovat více než 13 tisíc objektů včetně kompletních katalogů Messier, IC a NGC. Rozsah rychlostí je 2 až 800x a přesnost najíždění je cca 5 obloukových minut. Také bylo potvrzeno, že první kusy bychom měli obdržet koncem listopadu. Upgrade z původních EQ-6 však bude nejdříve v lednu.

Japonský Vixen představil novou montáž GAIAX, většího bratříčka k NEW ATLUXu. Pilířová montáž má nosnost až 50 kg a je určena pro nový katadioptrický systém konstrukce VMC s průměrem primárního zrcadla 350mm. Nová je také azimutální montáž s jemnými pohyby v obou osách, ale bez aretací, vhodná pro pozemská pozorování nebo krátkoohniskové refraktory. Další novinky jsou spíše kosmetického charakteru – nové logo a novou barvu – čistě bílou dostaly také tradiční montáže GP.

Příjemným zpestřením byly dalekohledy firmy Swanson, vyvedené celé v mosazi. Tato reminiscence zašlých časů po optické stránce nevypadala až tak špatně, jak jsme očekávali a tak hledáte-li zajímavý dárek pro své přátelé posedlé astronomií nebo občasným koukáním z oken domu či viktoriánsky zařízených kanceláří, vězte, že tohle bude to pravé. Dalekohledy jsou klasické refraktory s průměrem od 50ti do 80mm, ty větší pak s výměnnými okuláry (25, 20, 15, 10 a 6mm) a vzpřimujícími hranoly 45°. Třešničkou na dortu jsou potom lupy v kombinaci dřevo/mosaz a stolní kaleidoskop. Sortiment firmy Swanson se u nás objeví ještě před Vánocemi.

...hvězdám blíž

Naši partneři:

Česká astronomická společnost
Přístrojová sekce ČAS
Astrofórum Galerie fotografií